Fotografiranje prirode nije samo luksuz onih koji žive u ruralnim područjima. Pogledajte svoj vrt, ulice, gradske parkove, kao i ispod kamenja i oko jezeraca. Pronaći ćete savršenu priliku za fotografiranje prirode u gradu, upravo na svom pragu.
Mladi finski fotograf Ossi Saarinen privukao je šesteroznamenkasti broj pratitelja na Instagramu, fotografirajući prirodu u gradu – slatke vjeverice, miševe i lisice koji gledaju ravno u promatrača te smiješne okrugle ptice pune karaktera. Ovdje on dijeli svoje najbolje savjete za fotografiranje prirode u gradu, uključujući najbolja mjesta za pronalaženje lisica, omiljene postavke fotoaparata i kompoziciju koja najbolje bilježi luckaste likove u stvarnom vremenu.
U Helsinkiju Ossi ponekad naiđe na životinje, no shvaćajući kako se ponašaju životinje koje pokušava fotografirati, zna gdje i kad treba tražiti. "U proljeće pokušavam pronaći brloge lisica na mjestima koja nisu baš u centru grada, ali su i dalje blizu ljudi. Pokušavam pronaći rupe u zemlji u kojima bi mogle imati brlog te zatim tražim tragove krzna i njihov snažni miris", kaže Ossi.
"Mislim da je jedna od najvažnijih stvari u fotografiranju životinja znati njihove navike. Ako pronađem lisičji brlog s mladuncima, znam da tamo provode sve vrijeme pa mogu samo leći blizu i fotografirati mladunce kako se igraju. Odrasle lisice hodaju uokolo noću, a ponekad čak i popodne. Obično uvijek iznova upotrebljavaju isti put pa ih mogu pratiti kako bih vidio koje putove upotrebljavaju, tako da sljedeći put mogu otići nasred puta i čekati da lisica naiđe."
Užurbane gradske ulice i putovi te zvukovi civilizacije u suprotnosti su s fotografiranjem prirode – ali to ne znači da ona nije tu, čeka da se pokaže kad se ljudi povuku. "Nikad ne fotografiram usred dana", kaže Ossi. "Mnoge su životinje aktivnije noću, ali teže je fotografirati u tami pa zato snimam otprilike u vrijeme izlaska i zalaska sunca. Svjetlo je bolje u to vrijeme pa fotografije ostavljaju jači dojam".
Iako je fotoaparat sa senzorom punog kadra (kao što je EOS 6D tvrtke Canon) učinkovitiji pri visokim ISO postavkama, i dalje možete snimati odlične fotografije prirode fotoaparatom s APS-C senzorom izrezanog kadra (kao što je EOS 7D Mark II tvrtke Canon), kaže Ossi. "Kad su u pitanju ptice i pčele, ako se ne možete dosta približiti, senzori s izrezanim kadrom mogu čak pomoći da životinja izgleda veća u kadru", što se može zahvaliti ograničenom vidnom polju sa senzorom izrezanog kadra.