Priča je počela prije 20 godina kad je Gayle pošumila područje pokraj svoje kuće u planinskom lancu Pennine na sjeverozapadu Engleske, pretvarajući napušteni kamenolom i nekadašnju farmu nerčeva u utočište za divlje životinje.
Sada, kad je krajolik ponovo prigrlio životinjski i biljni svijet, ostvarena je ambicija koju je Gayle imala – „put nade” – eliminiranje granica između njezinog vrta i ovog obnovljenog područja, što je stvorilo doista divlje mjesto.
„Kad smo došli, ovoj otvorenoj lokaciji htjela sam dati dojam mjesta, kako bih svoj odnos s ovom lokacijom povezala s okolišem”, kaže Gayle, koja ima i diplomu iz znanosti konzervacije i ekologije sa Sveučilišta Lancaster. „Industrijska aktivnost preobrazila je originalni krajolik, ostavljajući pustoš. No, otkad je aktivnost u kamenolomu prestala, područje se počelo vraćati prirodi. Ponovno rođenje.
„Počeli smo oponašanjem te preobrazbe i stvaranjem bilo kojeg oblika vrta u krajoliku, gdje nije bilo vidljive granice između jednog i drugog. Nikad nisam doista mislila da ćemo imati takav vrt. Samo smo krotili prirodu.”
Kako se zemlja počela polako oporavljati, Gayle je putovanje vidjela kao savršeno za dugoročni fotografski projekt. „Nekoliko sam godina pohađala Chelsea School of Botanical Art i uvijek sam smatrala da [zemlja] zaslužuje biti dokumentirana”, kaže. „To može biti u različitim dnevnicima i na malom web-mjestu, ali za mene je to podjela između znanosti i kreativnosti. Stoga sam se nadala da će moje fotografije biti malo drukčije.
„Naš napušteni kamenolom nosi ožiljke naše industrijske prošlosti, ali priroda polako preuzima zemlju. Budući da smo čuvari područja s nevjerojatnom kombinacijom povijesti, industrije, geologije, divljih životinja i flore, želim zabilježiti putovanje zemlje, razvoj i rast biološke raznolikosti, upotrebljavajući pritom fotografiju.”