8. Koje se postavke trebaju upotrebljavati za fotografiranje vatrometa?
Bez obzira na to koji fotoaparat upotrebljavate, niža ISO postavka (osjetljivost na svjetlost) omogućuje oštrije snimke s boljim bojama i manje šuma. Stoga počnite s postavkom kao što je ISO100 ili ISO125, a zatim prilagodite otvor blende i brzinu zatvarača kako biste dobili dobru ekspoziciju.
Ako snimate iz ruke, počnite s najmanjom brzinom zatvarača koju možete upotrebljavati bez uvođenja neprihvatljivog zamućenja uzrokovanog podrhtavanjem fotoaparata ili kretanjem vatrometa. Brzina zatvarača od približno 1/10 s često daje dobre rezultate – dovoljno brzo za zamrzavanje pokreta vatrometa, ali dovoljno dugo za snimanje svjetla. Kad fotoaparat upotrebljavate na stativu, kao početnu točku možete upotrebljavati mnogo manju brzinu, od jedne ili dvije sekunde.
Kad želite zadržati oštrinu u cijeloj sceni, počnite s postavkom otvora blende od oko f/8. Ako trebate propustiti više svjetla, ali ne možete upotrijebiti manju brzinu zatvarača bez zamućenja, možete pokušati proširiti otvor blende na f/5,6 ili f/4 – ali što je širi otvor blende (tj. manji f-broj), to je manja dubinska oštrina, što znači da je manji dio prizora izoštren.
Možda će trebati nekoliko pokušaja i pogrešaka kako biste pronašli odgovarajuću ravnotežu brzine zatvarača za oštro snimanje detalja koje želite, u kombinaciji s otvorom blende koji pruža dobru ekspoziciju i željenu dubinsku oštrinu. Ako ne možete postići dobru ekspoziciju i rezultate bez zamućenja upotrebljavajući otvor blende i brzinu zatvarača, pokušajte podesiti ISO vrijednost. Fotoaparati s većim senzorima – primjerice fotoaparati bez zrcala sa senzorom punog kadra kao što su EOS RP ili EOS R6 – pružaju bolje radne značajke pri visokim ISO vrijednostima i najbolje rezultate, ali ipak je dobro ISO zadržati na niskoj razini i povećati samo ako treba.