TEHNIKE SNIMANJA VIDEOZAPISA

Snimanje dokumentarnih filmova: detaljni vodič za snimanje poput profesionalca

Nagrađivani snimatelj dokumentarnih filmova i ambasador tvrtke Canon Joel Santos dijeli svoje najbolje savjete za pričanje priča kroz videozapise.
Ambasador tvrtke Canon Joel Santos čuči među paprati u šumi sa svojim fotoaparatom tvrtke Canon.

Svatko ima priču za ispričati – ima li boljeg načina da podijelite svoju od vrlo kvalitetnog dokumentarnog videozapisa, snimljenog fotoaparatom EOS tvrtke Canon? Ambasador tvrtke Canon te nagrađivani snimatelj i fotograf Joel Santos ima strast za otkrivanjem fascinantnih priča koje će oživjeti na zaslonu. Snimio je i producirao više od 50 televizijskih dokumentarnih filmova, čija je radnja u njegovom rodnom Portugalu i diljem svijeta. Ovdje dijeli svoje najbolje savjete za entuzijaste koji žele kreirati vlastite dokumentarce.

1. Pronađite svoju priču

Ambasador tvrtke Canon Joel Santos stoji ispod velikog stabla sa svojim fotoaparatom tvrtke Canon.

Portugalski fotograf putovanja i snimatelj dokumentarnih filmova Joel Santos ima talent za snimanje dojmljivih slika i videozapisa.

Najlakši način da započnete sa snimanjem dokumentarnih filmova je da ispričate priču koja vam je bliska i draga. Joel predlaže da razgovarate s ljudima u svojoj široj obitelji i pitate ih o njihovoj prošlosti. „Ako se radi o starijoj osobi, možda biste je mogli pitati o tome kako je život izgledao u njihovim godinama ili o avanturi koju su proživjeli“, kaže. „To bi mogao biti i netko tko živi u drugom urbanom ili ruralnom kontekstu od vas.“ S obzirom na to da je život za većinu nas bio toliko drukčiji u zadnjih godinu dana, to bi mogla biti dirljiva priča.

„Morate pronaći nešto što vam potiče znatiželju i želju da saznate više. Kad se to dogodi, imate priču za ispričati. Stvarno mi se sviđa ideja stvaranja dokumentarnih filmova na temelju iskustava prijatelja i obitelji. Neki ljudi kažu da dokumentarci ne bi trebali biti osobni, ali ja kažem: zašto ne? Ako imate jak stav o nečemu što vam je doista važno, to otvara mogućnost za dokumentarac.“

2. Lokacija, lokacija, lokacija

Fotoaparat postavljen na prednji dio automobila, prikazuje malu cestu kroz šumu.

Joel je strastven po pitanju pričanja priče videozapisom. „Pronađite originalnu priču i perspektivu, a zatim prepustite strasti da vas vodi, uvijek nastojeći naučiti više i poboljšati svaku snimku koju snimite“, kaže. Joelovi najbolji savjeti za videozapise pružaju i uvid u to kakav je dan u životu snimatelja dokumentarnih filmova.

Lokacija i rasvjeta temelji su svakog dokumentarca, ali ne treba vam egzotična lokacija kako biste ispričali priču. „Nije stvar u slikovitoj pozadini jer je svaka priča u osnovi povezana s onim gdje se odvija“, objašnjava Joel. „Snimate dokumentarac, pa je važnije ostati vjeran mjestu na kojem se priča odvija, bilo da se radi o nečijem domu ili uredskom bloku.

„Baš kao što je slučaj s fotografijama, morate se pobrinuti za to gdje će se sve nalaziti u sceni“, dodaje. „Jesu li boje odgovarajuće? Izgleda li kao da telegrafski stup izlazi iz nečije glave? Iako kod snimanja dokumentaraca ne postavljate aktivno priču, morate biti u mogućnosti sastaviti snimke na najbolji mogući način. Kad složite sve elemente u sceni, jesu li učinkoviti?“

Za Joela je svjetlo najvažniji sirovi materijal na koji trebate paziti prilikom snimanja videozapisa, jednako kao i prilikom snimanja fotografija. „Svjetlo je ono što će oblikovati vaš objekt, vašu lokaciju i sve što iz njih proizlazi. Sve se usmjerava u čarobni pravokutnik zaslona koji uvlači gledatelje i daje im želju za gledanjem.“

No ne zaboravite da živopisne slike možete dočarati gdje god se nalazili i uz bilo koju opremu koju imate. Dobro je upotrebljavati prirodno svjetlo, radi pozadinskog osvjetljenja objekta ili kreiranja dubokih sjena koje unose dojam misterije.

3. Vizualizirajte svoju priču

Žena snima fotoaparatom tvrtke Canon, čučeći među paprati u šumi.

Kad snimate filmove od ključne je važnosti imati jasnu ideju i znati što ćete ispričati, a može se i unaprijed isplanirati.

Za učinkovito pričanje priče od ključne je važnosti uvijek uzimati u obzir kako će pojedinačne snimke zajedno funkcionirati poslije. To je nešto što je lako vježbati, čak i ako tek započinjete snimati dokumentarce kod kuće. „Treba vam osnovna snimka koja otkriva gdje će se radnja odvijati“, kaže Joel. „Zatim morate predstaviti subjekt – snimku lica, pola tijela, cijelo tijelo, osobu u kontekstu okruženja, te prijeći na akciju i reakciju prikazivanja ruku i pokreta. Tijekom snimanja razmišljajte kako će se različite scene nadovezivati jedna na drugu kad prijeđete na uređivanje. Obavezno trebate imati na umu i kontinuitet – na kraju možete snimiti različite snimke koje će se nadovezivati u dokumentarcu.“

„Svaka dobra priča treba vrhunac. Dokumentarac je najsnažniji kad završi s rješenjem koje gledatelju daje osjećaj da je nagrađen. To se razlikuje od snimanja videozapisa za Instagram. Dokumentarac ne stvarate kako biste prikupili sviđanja. Morate imati novinarski duh te ostati vjerni subjektu i lokaciji.“

4. Kreirajte nešto jedinstveno

Žena stoji u šumi i snima prema gore, prema krošnji stabla.

Kad počinjete sa snimanjem videozapisa, eksperimentirajte s različitim tehnikama i pokušajte izraditi nešto jedinstveno.

Snimka snimljena izravno prema gore, prikazuje grane stabla koje ispunjavaju nebo.

Upoznajte se s objektom i istaknite ono što ga čini zanimljivim.

Joel vjeruje da ako ste početnik u snimanju dokumentaraca, morate biti što originalniji. „Čak i kad sama priča nije originalna, način na koji je doživljavate bit će jedinstven. Usredotočite se na to i budite ono što jeste, umjesto da pokušavate oponašati tuđi stil.

„Isplati se i dublje istražiti. Ima li nešto posebno kod osobe koju snimate? To je vrsta elementa kojom će se dokumentarac izdvojiti, tako da ključno biti otvoren, baviti se subjektom i pronaći ono što je fascinantno kod njega.“

5. Život u pokretu

Žena hoda između kamenja prekrivenog mahovinom u šumi.

Svakako snimajte iz različitih kutova kako bi završni videozapis bio dinamičniji.

Joelu je i kretanje od važan alat. „Ako se radi o statičnoj sceni bez pokreta, gledatelj će brzo izgubiti interes. Morate prenijeti osjećaj tijeka, osjećaj da vrijeme prolazi i kreće se prema naprijed.

„Uvijek je dobro iskoristiti kutove. Iskoristite svoju maštu na najbolji način. Nemojte se držati jednog mjesta, već se slobodno krećite dok snimate“, nastavlja. „Ako su u sceni dvije osobe, promjenom položaja snimanja možete snimiti akciju i reakciju te pojačati razlike u perspektivi.“ Najnoviji fotoaparati tvrtke Canon imaju izuzetno učinkovitu elektroničku stabilizaciju slike za snimanje videozapisa, tako da ne morate upotrebljavati stativ kako biste izbjegli ometajuće podrhtavanje fotoaparata.

EOS R5 i EOS R6 tvrtke Canon imaju stabilizaciju senzora koja pomaže kompenzirati bilo koji pokret u fotoaparatu. Objektivi sa zumiranjem također mogu biti moćan alat za promjenu žarišne duljine tijekom snimanja, kao i objektivi koji imaju ugrađenu stabilizaciju slike i STM te omogućuju gotovo nečujno izoštravanje tijekom snimanja videozapisa.

„Često mijenjanje položaja snimanja može unijeti ritam“, dodaje Joel. „Bez promjena u kutovima gledanja dokumentarac neće biti toliko bogat. Snimanje je poput kuhanja – ponekad morate pomiješati stvari.“

6. Najbolje iskoristite svoj fotoaparat tvrtke Canon

„Fotoaparati tvrtke Canon kao što je moj EOS R5 tvrtke Canon, kao i cijenom pristupačniji modeli kao što su Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS 850D i Canon EOS RP, imaju automatsko izoštravanje Dual Pixel CMOS koje odlično funkcionira za snimanje videozapisa, kao i za uglađeni prijelaz s jednog područja u kadru na drugo. Nude i Movie Servo AF koji može kontinuirano pratiti objekte u pokretu unutar kadra.“

Međutim, Joel naglašava da svaka tehnika koju upotrebljavate treba poboljšati priču. „Nikad nemojte upotrebljavati tehniku samo reda radi. Ako gledatelju želite skrenuti pažnju na određenu stvar, izoštravanje je jedna od najvažnijih stvari. Ako ste ribolovac, bilo i dobro da izoštrite ribu u mreži, a zatim točku izoštravanja preusmjerite na lice ribara kako bi se prikazala reakcija.“

Joel preporučuje da u početku svladate upotrebu otvora blende kako biste kreirali razne filmske efekte. „Uz svjetlo i ekspoziciju, otvor blende kontrolira dubinu polja. Široki otvori blende [niski f-brojevi] mogu vam pomoći da usredotočite pažnju na objekt tako da izbacite pozadinu iz fokusa“, objašnjava. „Uski otvori blende daju veliku dubinu polja, za situacije kad istovremeno želite izoštriti objekte koji su blizu i daleko.

„Kad su u pitanju brzine zatvarača, idealno je obično obrnuto od dvostruko veće brzine izmjene sličica. Stoga, ako snimate brzinom od 25 sličica u sekundi, najbolje je postaviti brzinu zatvarača od 1/50. Ako upotrebljavate veću brzinu zatvarača, objekti u pokretu izgledaju kao da podrhtavaju, umjesto da se glatko kreću. Ako snimate pri jakom osvjetljenju, morate omogućiti dovoljno malu brzinu zatvarača uz otvor blende koji želite upotrijebiti, pa na objektiv postavite ND filtar (neutralna gustoća). U tamnim uvjetima, upotreba manje brzine zatvarača može dobro funkcionirati, jer poboljšava zamućenje kod pokreta i uklanja potrebu za upotrebom visoke ISO postavke koja može smanjiti kvalitetu slike.“

Joelove tehnike na djelu

  • Maštovita uvodna snimka privući će pažnju te utvrditi lokaciju dokumentarca. Joel ovdje montira fotoaparat na poklopac motora automobila i upotrebljava besplatnu aplikaciju Canon Camera Connect na pametnom telefonu kao daljinski upravljač, uvodeći gledatelja u scenu. Sljedeći je korak predstavljanje ključne osobe koja je tema filma i njezino postavljanje na lokaciju.
  • Kad snimate ljude u pokretu, automatsko izoštravanje s prepoznavanjem lica odlično je za održavanje oštrine dok se kreću i skretanje pažnje na njih. Upotrijebite prilično veliku Servo AF brzinu kako biste održali korak s kretanjem. Suprotno vrijedi kad mijenjate točku izoštravanja s jednog područja scene na drugo, što se može naglasiti upotrebom male dubine polja, zamućivanjem pozadine. Ovaj put prijeđite na manju Servo AF brzinu kako biste kreirali gladak prijelaz.
  • Nemojte pretpostaviti da će snimka automatski sadržavati pokret zato što snimate videozapis. Kako bi se zadržao interes gledatelja prilikom snimanja statičkih objekata, kreirajte pokret naginjanjem ili panoramiranjem. Možete čak i kombinirati naginjanje i panoramiranje kako biste kreirali zanimljiv efekt rotacijskog kretanja.
  • U scenama visokog kontrasta postoji opasnost od toga da svijetla područja postanu bijela, a tamne sjene crne. Upotrebljavajte opciju snimanja HDR (visok dinamički raspon) tvrtke Canon kako biste postigli uravnoteženiju ukupnu ekspoziciju, obuzdavajući svijetla područja i pojačavajući sjene. Još jedan dobar trik je upotreba kružnog polarizirajućeg filtra. To može smanjiti neželjene refleksije i pojačati boju, dok smanjenje prijenosa svjetlosti kroz filtar omogućuje upotrebu širih otvora blende i uklanja potrebu za prevelikim brzinama zatvarača.
  • I na kraju, nemojte se ograničavati na glave koje govore. Kao i svaki drugi film, dobar dokumentarac treba imati ritam i tempo. Promijenite položaj za snimanje iz različitih kutova ili najbolje iskoristite Movie Digital IS tvrtke Canon kako biste smanjili podrhtavanje fotoaparata prilikom snimanja iz ruke. To vam daje slobodu kretanja tijekom snimanja, umjesto da stojite na jednom mjestu. Ne završava sve snimanjem – kreativno uređivanje i način na koji se odvajaju snimke mogu dodati dodatni sloj dramatičnosti i interesa.

Dva kineska ribara koja upotrebljavaju kormorane sjede u dugim brodovima s lampionima.

Kako biste vidjeli Joelove savjete za videozapise u akciji, pogledajte ovu priču* o snimanju ribara pri slabom osvjetljenju. Snimljeno modelom EOS 5D Mark IV tvrtke Canon s objektivom EF 16-35mm f/2.8L III USM tvrtke Canon pri 24 mm, 1/320 s, f/2.8 i ISO3200. © Joel Santos

Imajte na umu ove savjete sljedeći put kad poželite ispričati zanimljivu priču fotoaparatom i u tren oka postat ćete vrhunski snimatelj dokumentarnih filmova.

*Dostupno samo na određenim jezicima.



Napisao Matthew Richards

Slični proizvodi

Slični članci