ISPISIVANJE

Izradite svoj prvi fotografski portfolio

Tiskani portfolio savršen je način da predstavite sebe i svoje fotografije. Evo kako odabrati fotografije i ispisati ih, uz savjet fotografkinje divljih životinja Marine Cano.
Zebra se propinje na stražnje noge, udara tlo prednjim nogama i podiže oblak prašine. Fotografiju je snimila Marina Cano fotoaparatom tvrtke Canon.

Ispisani portfolio savršen je način da pokažete svoje fotografije, bilo da se prijavljujete na fotografski natječaj, tražite instruktora ili mentora ili samo želite sebe i svoj rad predstaviti drugima. No gdje početi kada želite izraditi fotografski portfolio?

Fotografkinja prirode i ambasadorica tvrtke Canon Marina Cano redovito putuje u Afriku te u Južnu i Srednju Ameriku radi fotografskih snimanja, ali je počela fotografirati životinje u parku divljih životinja Cabárceno, najvećem u Europi, koji se slučajno nalazi blizu njezinog doma u Santanderu, u sjevernoj Španjolskoj. U razdoblju od otprilike tri godine sastavila je portfolio snimki koji je pretvorila u svoju prvu knjigu.

Na temelju tog i daljnjeg iskustva tražene profesionalne fotografkinje, Marina ovdje daje savjete o kreiranju uspješnog fotografskog portfolija.

Fotografkinja Marina Cano drži otvorenu veliku knjigu, pokazujući je prirodoslovki Jane Goodall koja stoji pokraj nje.

Odličan tiskani portfolio može dovesti do mnogih stvari. U slučaju fotografkinje divljih životinja Marine Cano, njezin portfolio fotografija životinja postao je njezina prva knjiga koju ovdje pokazuje priznatoj prirodoslovki Jane Goodall. © Marina Cano

Fotografkinja Marina Cano smiješi se ispred fotoaparata, jednim se laktom naslanjajući na veliku knjigu s crno-bijelom fotografijom zebri na naslovnici.

Marina Cano sa svojom knjigom Cabárceno Cantabria koja sadrži fotografije koje je snimila u parku divljih životinja Cabárceno. © Marina Cano

1. Budite selektivni u odabiru i organiziranju svojih radova

Najčešća pogreška koju ljudi čine je da nisu dovoljno selektivni, kaže Marina. „Trebate analizirati svoje fotografije i postaviti visoke zahtjeve. Odaberite samo najbolje od najboljih. Na primjer, nemojte samo stavljati dvije slične fotografije zajedno zato što vam se obje sviđaju. Morate odabrati.” Za početak pokušajte odabrati ne više od 15 do 20 fotografija, ali kvaliteta je važnija od kvantitete.

2. Izgradite priču svojim fotografijama

Najučinkovitiji fotografski portfoliji nisu samo zbirke, već i slijedovi fotografija, kaže Marina. „Mislim da je jedna od najvažnijih stvari pričanje priče, predstavljanje nečega što očarava gledatelje i vodi ih kroz priču s različitim elementima.” U Marininom slučaju to obično obuhvaća i snimke pejzaža radi postavljanja scene i osiguravanja konteksta fotografijama divljih životinja.

3. Uspostavite vezu s publikom

Marinine fotografije divljih životinja poznate su po dočaravanju dramatičnosti i emocija između životinja.

„Uspostavljanje emocionalne veze, to je najvažnija stvar za mene.” To joj je i ključni čimbenik prilikom sastavljanja portfolija. To je način da gledatelji zapamte vaš rad, kaže, bilo da se radi o urednicima fotografija ili sucima natjecanja.

Dva odrasla nilska konja leže u blatu, dok mali nilski konj spava između njih. Fotografiju je snimila Marina Cano fotoaparatom tvrtke Canon.

Marina kaže da je najvažnija stvar u njezinoj fotografiji stvaranje emocionalne veze, a to je ono što treba biti cilj portfolija. Fotografija iz Marininog prvog portfolija snimljena modelom Canon EOS 30D (naslijedio ga je Canon EOS 90D) s objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 300 mm, 1/125 s, f/6,7 i ISO 250. © Marina Cano

4. Održavajte svjež pristup

Koliko često trebate ažurirati svoj fotografski portfolio? „Čim napravite više radova”, kaže Marina. „Za mene je to svaki put kada se vratim s putovanja. Odaberem možda jednu ili dvije fotografije među tisućama koje sam snimila. Stalno se razvijate i učite kako biste mogli proizvesti bolji rad.” Dobar portfolio odražava vašu trenutačno najbolju fotografiju.

5. Budite vjerni svom stilu

Ako proizvodite fotografije za klijente, pokušat ćete saznati što doista traže i približiti se očekivanjima. No čak i tada, naglašava Marina, trebate ostati vjerni svom stilu.

„To je ključ”, kaže ona. „Nemojte pokušavati udovoljiti svima.”

Svrha portfolija nije pokazati da možete proizvesti komercijalne fotografije prema različitim specifikacijama klijenata. Bit je u tome da se predstavite.

6. Slušajte povratne informacije

Iako Marina preporučuje odabir fotografija koje smatrate najdojmljivijima, kaže da vrijedi uzeti u obzir mišljenja drugih.

„Kao fotografi ponekad smo previše vezani uz posao”, kaže. „Zanimljivo je kada netko pogleda vaš rad s nove točke gledišta.”

Stoga zatražite komentare prijatelja, kolega i svih osoba koje vide vaš portfolio te ih uzmite u obzir dok pregledavate i osvježavate sadržaj.

Krupni plan dvije mlade žirafe koji prikazuje jednu od njih dok naslanja vrat na vrat druge. Fotografiju je snimila Marina Cano fotoaparatom tvrtke Canon.

Marina voli crno-bijele ispise, ali često snima u boji. Bez obzira na to što preferirate, tijek radnog procesa s upravljanjem bojama i kalibrirani monitor osigurat će da ono što dobijete na papiru bude u skladu s onim što vidite na zaslonu. Snimljeno modelom Canon EOS 30D (naslijedio ga je Canon EOS 90D) s objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 400 mm, 1/800 s, f/5,6 i ISO 400. © Marina Cano

Pisač imagePROGRAF PRO-300 tvrtke Canon na radnoj površini svijetle boje u fotografskom studiju. U ispisnom odlagaču pisača nalazi se živopisna fotografija dramatičnog pejzaža sa zalaskom sunca.

imagePROGRAF PRO-300 tvrtke Canon savršen je pisač za izradu portfolija jer pruža ispise galerijske kvalitete s nevjerojatnom preciznošću boja i detaljnim nijansama.

Ispisivanje vašeg portfolija

Možda imate tintni pisač koji upotrebljavate za opće ispisivanje kod kuće ili u uredu ili za projekte kao što su spomenari, čestitke i kalendari. To će gotovo sigurno rezultirati savršeno kvalitetnim ispisima fotografija, ali kako bi se doista ostavio dojam, vrijedi uzeti u obzir jedan od Canonovih najboljih pisača za ispisivanje fotografija.

imagePROGRAF PRO-300 tvrtke Canon isplativ je A3+ pisač s naprednim značajkama profesionalne razine , uključujući istu tehnologiju pigmentne tinte koja se upotrebljava u pisačima velikog formata tvrtke Canon. To znači da pruža spektakularnu kvalitetu ispisa za fotografije u boji i crno-bijele fotografije na sjajnim, „lustre” i mat fotopapirima, kao i medijima za umjetničke reprodukcije.

Izbor papira za vaš portfolio ovisi o vama, ali obični uredski papir neće prikazivati vaše fotografije u najboljem svjetlu. Pregledajte naš vodič za najbolje papire za ispisivanje fotografija i odaberite medije koji odgovaraju vašim objektima i stilu fotografiranja. Razmislite i o najučinkovitijoj prezentaciji portfolija – ostavit ćete profesionalniji dojam prikupljanjem ispisa u mapu za prezentacije koja nije skupa, a može se nabaviti u papirnicama i prodavaonicama umjetničkih materijala.

Marinine fotografije često su crno-bijele. „To unosi dramatičnost i bezvremenski dojam – fotografija bi mogla biti stara 40 ili 50 godina ili je mogla biti snimljena jučer”, objašnjava Marina. „Crno-bijelo je savršeno za ugođaj i atmosferu koje želim dočarati u svojim radovima.” Kreiranje odličnih monokromatskih ispisa samo je po sebi umjetnost, ali bilo da ispisujete monokromatski ili u boji, htjet ćete biti sigurni da ono što dobijete u ispisu dobro odgovara onome što vidite na zaslonu. Kako bi se to osiguralo, mudro je usvojiti tijek radnog procesa s upravljanjem bojama i kalibrirati monitor.

Dva mlada slona razigrano trljaju surle. Fotografiju je snimila Marina Cano fotoaparatom tvrtke Canon.

Još jedna fotografija uključena u Marininu prvu knjigu koja potječe iz njezinog ranijeg portfolija sa snimkama snimljenima u parku divljih životinja Cabárceno. Snimljeno modelom Canon EOS 30D (naslijedio ga je Canon EOS 90D) s objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 400 mm, 1/320 s, f/5,6 i ISO 320. © Marina Cano

Ris sjedi na grani drveta obasjan zlatnom večernjom svjetlošću. Fotografiju je snimila Marina Cano fotoaparatom tvrtke Canon.

Svojim prvim portfolijom možda nećete osigurati ugovor za knjigu, ali uvijek pazite da odražava vaš najbolji rad i da je ispisan u najboljoj kvaliteti koju zaslužuje. Snimljeno modelom Canon EOS 30D (naslijedio ga je Canon EOS 90D) s objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 400 mm, 1/320 s, f/5,6 i ISO 400. © Marina Cano

Dostupan je širok izbor softvera koje možete upotrebljavati za ispisivanje. Za portfolio je najbolje pojednostaviti stvari i omogućiti fotografijama da zablistaju. Nemojte pretjerati sa složenim rasporedima – držite se jedne fotografije po stranici ako ne postoji dobar razlog protiv toga – te izbjegavajte filtre i posebne efekte (osim, naravno, u slučaju da vam je cilj pokazati vještinu u njihovoj upotrebi).

Za profesionalnu doradu i veću kontrolu procesa dobra je strategija upotrebljavati softver i tijek poslovnog procesa koje upotrebljavaju profesionalci. Uređujte i optimizirajte svoje fotografije za ispisivanje s pomoću preferiranog softvera za uređivanje, bilo da je to Adobe Photoshop*1 ili Canonov softver Digital Photo Professional (DPP). Kako biste najbolje iskoristili pisač, papir i tinte tvrtke Canon, upotrebljavajte Canonov softver Professional Print and Layout (PPL) za upravljanje procesom ispisivanja – funkcionira kao samostalna aplikacija i kao programski dodatak za Photoshop ili DPP.

Radi dosljedne preciznosti boja, PPL i ostali softver mogu ispisivati s pomoću ICC profila koji precizno ugađaju postavke pisača na kompatibilnim pisačima kako bi odgovarale specifičnom papiru koji ste odabrali. Kako biste potrošnju papira i tinte sveli na najmanju moguću mjeru, PPL vam omogućuje da pregledate probni ispis na zaslonu – uz kalibrirani monitor možete precizno pregledati izgled ispisa. Možete upotrijebiti i pametnu značajku Pattern Print u softveru PPL koja omogućuje ispisivanje probnog ispisa na odabranom papiru koji sadrži skup sličica fotografije, od kojih svaka ima neznatno različitu svjetlinu, ravnotežu boje i postavke kontrasta. Jednostavno odaberite najbolju za ispisivanje u punoj veličini.

Ispisivanje nije tajanstvena umjetnost ili nešto odvojeno od fotografije. „Putovanje kroz fotografiju kreativno je putovanje, od odlaska na lokaciju i snimanja do ispisivanja”, kaže Marina. „Moj savjet je naučiti uređivati, naučiti ispisivati – naučiti cijeli kreativni proces.”

I, najvažnije, Marina savjetuje:

„Nemojte žuriti. Najprije izradite dobre radove i od njih sastavite portfolio koji odražava vaš stil. Budite vrlo zahtjevni i usredotočite se na stvaranje dojma i emocija.”

  1. *Adobe i Photoshop registrirani su zaštitni znakovi ili zaštitni znakovi tvrtke Adobe u SAD-u i/ili drugim državama.

Napisao Alex Summersby

Slični proizvodi

Slični članci