SPORTSKA FOTOGRAFIJA
Akcijska fotografija: savjeti profesionalca
Saznajte više o akcijskoj sportskoj fotografiji u ovoj mentorskoj sesiji za brdski biciklizam.
AKCIJSKA FOTOGRAFIJA
Samo Vidic već je gotovo 20 godina profesionalni sportski fotograf. Kao ambasador tvrtke Canon, redovito prenosi velike sportske događaje za časopise i novine te snima portrete najvećih sportskih zvijezda i oglašivačke kampanje za najveće robne marke. Kao fotograf prati Red Bull natjecanja od 2005.
Samo je nedavno snimio parkour tim Storror u Istanbulu, u Turskoj, uhvativši pritom spektakularne slike sportaša koji skaču, prebacuju se i trče preko površina na raznim visinama. Upitali smo ga kakav savjet ima za fotografe koji se spremaju na izazov snimanja slobodnog trčanja i drugih adrenalinskih urbanih sportova.
"Priprema za snimku od ključne je važnosti, naročito kod brzih i nepredvidivih sportova kao što je parkour", kaže Samo. "To zvuči očigledno, ali tijekom pripreme morate provjeriti imate li svu neophodnu opremu, uključujući odgovarajuće objektive, napunjene baterije i rezervne memorijske kartice."
Na sam dan snimanja, Samo kaže da je važno isplanirati što ćete učiniti. "Prije nego što izvadim Canon EOS-1D X Mark II iz torbice, popričat ću sa sportašima i detaljno pregledati lokaciju te precizno definirati točke gledišta za najbolje snimke", kaže.
Od ključne je važnosti odabrati i odgovarajuće objektive. "Snimanje s najraznovrsnijim i najrobusnijim objektivima od presudne je važnosti, jer moguće je da ćete snimateljsku opremu putem tu i tamo udariti", Samo objašnjava.
"Snimajte u svim uvjetima osvjetljenja, iz različitih kutova i perspektiva."
"Za snimanje dinamičnih urbanih sportova preporučujem upotrebu širokokutnog objektiva kao što je Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM koji pruža pouzdano i svestrano iskustvo. Prilikom fotografiranja s udaljenosti odličan izbor je Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM jer je savršen za fokusiranje detalja i izoliranje sportaša od pozadine."
Sportaši koji se bave parkourom neprestano su u pokretu, zbog čega je taj sport teško snimati. Samo za najbolje rezultate preporučuje preuzimanje kontrole nad postavkama ekspozicije.
"Za snimanje akcijskih scena preporučujem najveću moguću brzinu zatvarača", kaže. "Najmanja je postavka 1/1000 s ili brže, uz postavljanje automatskog izoštravanja na AI Servo i upotrebu najveće moguće brzine izmjene sličica."
Ako ste novi u svijetu sportske fotografije, Samo poručuje da je dobar odabir Canonov najnoviji fotoaparat bez zrcala, Canon EOS M50. "Lagan je, omogućava snimanje do 10 sličica u sekundi, snimanje u bogatoj 4K razlučivosti te jednostavan prijenos fotografija u oblak ili na pametni telefon", kaže.
Međutim, bez obzira na to želite li izbrusiti vještinu snimanja parkoura ili kojeg drugog urbanog sporta, Samo nudi isti savjet: vježbajte što više možete. "Snimajte u svim uvjetima osvjetljenja, iz različitih kutova i perspektiva", savjetuje.
"Uputite se u lokalni sportski klub jer tamo ćete moći usavršiti svoje vještine i bolje upoznati postavke i mogućnosti svog fotoaparata. Uspjeh ne dolazi preko noći, stoga je vježba ključna. Prekinite rutinu, isprobajte nešto novo i drugačije."
Više uradaka Canonov ambasador Samo Vidic izložio je na svom web-mjestu, a njegov projekt sa sportašima s invaliditetom možete pronaći ovdje.
Napisao David Clark
Fotografski pisac i novinar
"Pronađite inspiraciju" vaš je najvažniji izvor korisnih savjeta o fotografiji, vodiča za kupce i pronicljivih intervjua – sve što trebate za pronalaženje najboljeg fotoaparata ili pisača te ostvarenje sljedeće kreativne ideje.
Natrag na Svi savjeti i tehnikeSPORTSKA FOTOGRAFIJA
Saznajte više o akcijskoj sportskoj fotografiji u ovoj mentorskoj sesiji za brdski biciklizam.
AKCIJSKA FOTOGRAFIJA
Otkrijte kako snimiti kreativne akcijske snimke svakodnevnih avantura uz savjete profesionalnog fotografa Toma Binga.
BRZINA ZATVARAČA
S ovih pet osnovnih savjeta ovladat ćete brzinom zatvarača za snimanje pokretnih objekata i unaprijediti akcijsku fotografiju.